Koncert Urszuli Makosz z Zespołem

11 października b.r. w bieckiej Bibliotece odbył się koncert tradycyjnych pieśni żydowskich Ownt lid – Wieczorna pieśń w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury III” realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt realizowany jest w województwie małopolskim: w Bieczu i Gorlicach  oraz w województwie świętokrzyskim: w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach. Finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Na repertuar koncertu złożyły się pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. W koncercie wystąpiła charyzmatyczna krakowska pieśniarka Urszula Makosz. Towarzyszyli jej Paweł Pierzchała – fortepian i Michael Jones – skrzypce, altówka, djembe,.

Przybyła na koncert publiczność była zafascynowana śpiewem artystki, jej pięknym oryginalnym głosem oraz różnorodnością muzyki żydowskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji wykonania, czasem też nastrojowe i melancholijne nagrodzone zostały gromkimi brawami.