Konserwacja malowideł ściennych na stropie Biblioteki Biecz

W trakcie konserwacji malowideł na ścianach wypożyczalni dla dorosłych (sala modlitw dla mężczyzn w dawnej synagodze) w 2018 roku przeprowadzono prace badawcze na stropie, które doprowadziły do odkrycia występującej na nim dekoracji malarskiej. Została ona wówczas zabezpieczona poprzez wykonananie konserwacji technicznej. Kompozycja malarska sufitu obecnie składa się z 6 pól. Na każdym z nich namalowana jest rama z dwoma umieszczonymi na jej końcach medalionami oraz centralną rozetą z kwiatami. Na środkowym polu sklepienia, od wschodu, w medalionie przedstawiono dłonie w geście błogosławieństwa, a po przeciwnej stronie instrumenty muzyczne. W pozostałych medalionach występuje cykl znaków zodiaku. Malowidła te stanowiły dekorację wnętrza dawnej synagogi Żydów reformowanych, która wzniesiona została w latach 20. XX wieku.

Podczas przeprowadzonej w 2020 roku konserwacji estetycznej malowideł ściennych na stropie dokonano czynności uzupełniających. Przywrócono oryginalną warstwę malarską.

Prace zrealizowane zostały w ramach zadania pod nazwą „Zachowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji poprzez konserwację i aranżację malowideł na stropie XIX-wiecznej synagogi w Bieczu, w lokalu Biblioteki Biecz w Bieczu przy ul. Rynek 20, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie zostało także wsparte przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki” w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność.

Konserwację wykonała firma AGATA MAMOŃ-PROKOP ARTEL KONSERWACJA ZABYTKÓW z Luborzycy.

Koszt zadania: 59.000 zł

Dofinansowanie: 37.541 zł