Wydarzenie

Konserwatorska „perełka”. Niezwykłe odkrycie w bieckiej Bibliotece.

13 lipca 2018

W czasie prowadzenia prac konserwatorskich przy pozostałościach malowidła na ścianach sali modlitwy dawnej synagogi Talmud Tora w Bieczu odkryto nieznaną dotąd dekorację malarską stropu. Wąskie i długie pola stropu odcinkowego zakomponowano w podobny sposób. Na każdym namalowano ramę, a w niej  umieszczono na przeciwległych końcach – medaliony, otoczone wstęgami i motywami roślinnymi oraz centralnie – stylizowaną rozetę z kwiatów. Na środkowym polu sklepienia, po stronie wschodniej, w pobliżu znajdującej się niegdyś na ścianie szafy ołtarzowej służącej do przechowywania Tory (aron ha kodesz) w medalionie przedstawiono dłonie w charakterystycznym geście błogosławieństwa, a po przeciwnej stronie instrumenty muzyczne (zapewne nawiązanie do psalmu 150).

W pozostałych medalionach występuje cykl znaków zodiaku często pojawiający się w synagogach ze względu na związek z kalendarzem księżycowym, według którego ustalano daty świąt żydowskich. Do tej pory spod warstw późniejszych farb i gipsów ujawniono Skorpiona, Koziorożca, Bliźnięta (ze względu na zakaz przedstawiania postaci ludzkiej w judaizmie występuje przedstawienie zastępcze – para gołębi), Raka i Byka. Każdemu z przedstawień towarzyszy napis w języku hebrajskim. Kompozycja malarska na stropie jest stosunkowo dobrze zachowana zwłaszcza
w porównaniu do bardzo zniszczonej (głównie wskutek poprowadzenia instalacji elektrycznych) dekoracji ścian. Malowidła ścian, jak i stropu stanowiły niegdyś jedną dekorację malarską wnętrza synagogi żydów reformowanych powstałej w dwudziestych latach dwudziestego wieku obok wcześniejszej synagogi żydów ortodoksyjnych.