KTO NAPISZE NASZA HISTORIĘ – pokaz filmu

MOBILNA PRZESTRZEŃ KULTURY III

Dzięki współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w trzeciej edycji projektu „Mobilna przestrzeń kultury”, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 18 listopada 2019 r. w bieckiej bibliotece wyemitowano film pt: Kto napisze naszą historię.  Film obejrzeli chętni mieszkańcy miasta oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Jadwigi Królowej w Bieczu.

Film jest amerykańsko-polskim fabularyzowanym dokumentem skupiającym się wokół działalności podziemnej organizacji funkcjonującej w getcie warszawskim – Oneg Szabat. Należało do niej kilkudziesięciu żydowskich literatów i działaczy. Spisywali oni swoje historie, które zamknęli w metalowych skrzyniach i zakopali pod ziemią. Pisali o wszystkim – o codzienności getta, rozmowach, przechowywali rozmaite kwity, plakaty, zdjęcia. Pomysłodawcą projektu był historyk, Emanuel Ringelblum.

Film został wyprodukowany przez Nancy Spielberg, siostrę Stevena Spielberga, a wyreżyserowany przez Robertę Grossman. Samego Ringelbluma zagrał Piotr Głowacki, jego żonę, Judytę – Karolina Gruszka. Najważniejsza rola przypadła Jowicie Budnik, która zagrała Rachelę Auerbach (polska pisarka, historyk, tłumaczka i psycholog narodowości żydowskiej, pisząca w języku polskim i jidysz)– jednego z trzech członków Oneg Szabat, którzy przeżyli wojnę.