Lekcja historyczna z Krzysztofem Przybyłowiczem – ŻYDZI BIECZA

Na 21 września 2017 r. został zaplanowany historyczny spacer po Bieczu w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury II” realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Spacer miał poprowadzić pan Krzysztof Przybyłowicz, pasjonat historii Żydów bieckich,  autor książki pt. „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”. Niestety, z powodu padającego deszczu zamiast spaceru, jego uczestnicy, uczniowie III klas gimnazjalnych miejskich szkół uczestniczyli w wykładzie, który odbył się w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu.

Słuchacze zostali zapoznani z kulturą żydowską, słownictwem charakterystycznym dla religii i kultury żydowskiej oraz mieli okazję zobaczyć żydowskie przedmioty kultu m.in. modlitewnik, jadprzyrząd liturgiczny z zakończeniem w kształcie dłoni, ułatwiający wskazywanie i czytanie fragmentów Tory, menoręsiedmioramienną lampę oliwną zapalaną w Świątyni Jerozolimskiej każdej nocy, czy mezuzę – umieszczony w pudełeczku mały zwój pergaminu zawierający dwa cytaty z Tory. Mezuzę przymocowuje na odrzwiach każdego żydowskiego domu (czasem również na futrynach drzwi do pokoi mieszkalnych), a pobożni Żydzi całowali mezuzę wchodząc i wychodząc.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem młodzieży panu Krzysztofowi Przybyłowiczowi za poświęcony czas oraz przekazanie wiedzy.

Termin realizacji projektu: czerwiec  – listopad 2017 .

Partnerzy projektu:

• Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu
  • Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia im. Jana Matejki w Zatorze
  • Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach
  • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Kultura Dostępna 2017”.