NARODOWE CZYTANIE 2018 – Przedwiośnie – Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja społeczna, która została zapoczątkowana  w 2012 r., która ma na celu popularyzację polskiej literatury i propagowanie czytelnictwa. Rozpoczęto ją od czytania Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.  W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Biecka Biblioteka aktywnie uczestniczyła w poprzednich edycjach akcji i również w tym roku zaprosiła bieczan do wysłuchania lektur zaproponowanych przez Parę Prezydencką.                Do czytania obszernych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego zaprosiliśmy członków Zespołu teatralnego Gorlickiego Centrum Kultury „Otwarte drzwi”: Marię Guzik, Grażynę Marię Szachowicz-Klim, Ewę Mikos-Liszka, Alojzego Janusza, Andrzeja Staszyńskiego oraz Wiesława Guzika. Do czytania włączyli się również Sekretarz Gminy Biecz Jan Szkaradek i dyrektor Biblioteki Biecz Elżbieta Knapik, którzy krótkimi fragmentami Kazań sejmowych Piotra Skargi rozpoczęli i zakończyli bieckie Narodowe Czytanie. Spotkanie dopełniły białoczerwone kwiaty i kotyliony.