Narodowe Czytanie – WESELE S. Wyspiańskiego

Narodowe Czytanie 2017

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu po raz kolejny aktywnie włączyła się  w Narodowe Czytanie – ogólnopolską akcję czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Spotkanie z mieszkańcami Biecza i uczniami miejscowych szkół odbyło się na bieckim Rynku 9. września 2017 roku o godz. 11.00 Narodowe Czytanie zainaugurowała 2 września 2017 r. w Warszawie Para Prezydencka i jak co roku objęła patronat nad tą akcją.

Na tegoroczną lekturę wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Dramat tego wybitnego dramaturga, poety i malarza zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

Bieckie uroczystości rozpoczęliśmy występem Dziecięco – młodzieżowego zespołu tańca ludowego „Podgrodzianie” pod kierownictwem Małgorzaty Kosacz działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bieczu w składzie: Aleksandra Bartuś, Karina Mucha, Małgorzata Bochenek, Kacper Lesiak, Szymon Knybel, Daria Mucha, Kinga Raksa, Jakub Rutana, Kacper Szarłowicz, Grzegorz Sendecki, Kinga Dziki, Eliza Furmanek, Weronika Kmiotek, Izabella Tymkiewicz, Mikołaj Pancerz. Najpierw zabrzmiał hejnał krakowski, potem były pieśni i tańce krakowskie do których muzykę opracował Adam Honc. Natomiast fragment I aktu Wesela wspólnie czytali honorowi goście: Starosta Gorlicki Karol Górski, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal, Proboszcz Parafii p.w. Bożego Ciała ks. Janusz Kurasz, Sekretarz Gminy Jan Szkaradek, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Renata Gołębiowska, właścicielka firmy „Polskie Piekarnie” Iwona Rudek, lekarz Jerzy Gronkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Stanisław Kalisz, dziennikarz Gorlice.tv Marek Podraza i Wiceprezes Gorlickiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych – Alojzy Janusz i Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu Elżbieta Knapik. Wspólne czytanie Wesela zakończyły podziękowania i pamiątkowa fotografia Czytających Gości i zespołu „Podgrodzianie”.

Obchody Czytania Narodowego zakończyliśmy rozstrzygnięciem konkursu plastycznego Ja to słyszę, ja to widzę, ja to kiedyś namaluję. Nadesłane na konkurs prace były plastyczną wizją  Wesela, a jego laureatkami zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu Anna Pyzik – I nagroda  i wyróżnienie oraz Aneta Soczek – II nagroda.

Dziękujemy za liczny udział w Narodowym Czytaniu Wesela!