Oczami pewnej Mirabelki – Biblioteka w Libuszy

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Bibliotece Publicznej w Libuszy odbyły się warsztaty, których uczestnikami byli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Libuszy oraz dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Dzieci Mówią” w Libuszy.

Podczas II wojny światowej można odnaleźć wielu bohaterów. Jednym z nich była Irena Sendlerowa, działająca pod pseudonimem „Jolanta”,  która w czasie wojny, ryzykują własnym życiem uratowała od zagłady ponad 2500 dzieci i wielu dorosłych. Podczas zajęć w bibliotece, każdy z uczestników czytał wybrane fragmenty książki autorstwa Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, oraz „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej. Rozmawialiśmy o trudnych tematach związanych z burzliwą historią Polski: o wojnie, o tym czym było getto i dlaczego Żydzi musieli nosić na ramieniu gwiazdę?, jak wyglądał życie w obrębie murów getta? Dowiedzieliśmy się kim była Pani Irena, co robiła w getcie i dlaczego  pomagała dzieciom. Wspólnie wykonaliśmy laurki z życzeniami dla Polski w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, zawieszając je na Drzewie Pamięci – oraz Słój Pamięci –  symbolizujący ten prawdziwy zakopany przez Irenę Sendlerową w czasie wojny pod drzewem, który skrywał w swoim wnętrzu wąskie paseczki bibuły zwinięte w rulon, a na nich spisane imiona i nazwiska żydowskich dzieci, te prawdziwe i te fałszywe, a obok zaszyfrowane adresy rodzin, które się nimi zaopiekowały. Rozbudzając zainteresowania dzieci historią Polski włączamy się tym samym do świętowania 100-lecia Niepodległości i życzymy Polsce samych wolnych i niepodległych lat!