”Ratunek, pomoc i odbudowa – 100 lat Jointu w Polsce” – wernisaż wystawy fotografii

Dnia 5. Lipca 2019 roku odbył się wernisaż wystawy fotografii pt.”Ratunek, pomoc i odbudowa – 100 lat Jointu w Polsce”.  Większość prezentowanych zdjęć pochodzi z nowojorskich archiwów Jointu, kilkanaście zostało udostępnionych przez wspierane przez tę organizację Centra Społeczności Żydowskiej w Warszawie i Krakowie. Wielu z tych fotografii nigdy wcześniej nie publikowano, część jest słabo znana. Niektórzy z ich autorów pozostają anonimowi, nazwiska innych są powszechnie znane. Zebrane na wystawie, fotografie tworzą opowieść nie tylko o 100 latach obecności Jointu w Polsce, ale również o tych, do których docierała pomoc tej organizacji – o tutejszych Żydach.

Po obejrzeniu wystawy przybyli goście wzięli udział w projekcji filmu pt.”Polowanie” w reżyserii Astrida Schulza. „Polowanie” to thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze. W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna, pozorując wypadek, dostaje się do domu 91-letniego byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Mężczyzna zaczyna zaprzeczać i bierze za zakładniczkę swoją córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety.

Wystawę można obejrzeć do 31 lipca b.r. w Czytelni Biblioteki Biecz. Zapraszamy.