ŚWIADEK – WYSTAWA ZDJĘĆ ARCHIWALNYCH ŚWIADKÓW LOKALNEJ HISTORII ZIEMI GORLICKIEJ

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotografii historycznych przedstawiających dziejowe momenty ziemi gorlickiej, które pochodzą z prywatnych kolekcji jej mieszkańców. Prezentowane w Libuskiej Bibliotece zdjęcia, stanowią jedynie niewielką część wystawy „Świadek”, które udało się ocalić od zapomnienia w ramach projektu „Gorlickie dialogi” realizowanego przez Miejska Bibliotekę w Gorlicach w 2018 r. Wraz z wystawą prezentujemy i udostępniamy katalog wystawy, zawierający kompletny zbiór fotografii gorlickiej wystawy, jak również publikację w wersji mp3 zawierającą wywiady historyczne z mieszkańcami ziemi gorlickiej.

Mało który mieszkaniec powiatu gorlickiego urodzony już w wolnej Polsce zna historie, o których opowiadają świadkowie czy zdaje sobie sprawę, że w szufladach dziadków kurzą się fotografie i dokumenty skrywające tajemnice bądź opisujące przeszłość. W szkołach uczymy się o najważniejszych wydarzeniach z czasów wojen światowych, a nie zawsze zauważamy, że lokalna historia odchodzi wraz z ostatnimi jej świadkami.

Głównym celem wystawy jest nie tylko przybliżenie lokalnej historii, lecz także uhonorowanie wszystkich tych, którzy przeżyli trudny i burzliwy XX wiek oraz podkreślenie, że żyjemy wśród prawdziwych bohaterów, bez których Gorlice byłyby zupełnie inne. Mamy nadzieję, że m.in. poprzez tę wystawę pamięć o nich i przeplatających się w tle wydarzeniach nie zniknie wraz z nimi.”

Prezentowana wystawa pochodzi ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.