Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych narodził się w głowie jednej kobiety – Danielle Landes. W 2005 roku doszła do wniosku, że choć dzierganie jest fantastycznym hobby, to nieco izoluje nas od społeczeństwa i fajnie byłoby coś z tym zrobić. Chodziło jej głównie o to, by osoby dziergające i szydełkujące miały świetny pretekst, by spotkać innych „zamotanych” i pokazać się światu. Święto jest „ruchome” jego obchody często trwają przez cały tydzień, między drugą sobotą czerwca a jego trzecią niedzielą. Wydarzenie to daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Spotkania odbywają się w przestrzeni miejskiej, parkach, kawiarniach i sklepach. W czasie ich trwania uczestnicy często prezentują projekty, nad którymi aktualnie pracują, uczą się szydełkowania/robienia na drutach, a także organizują zbiórki na cele charytatywne.

13 czerwca z okazji Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych Biblioteka Publiczna w Libuszy, seniorki z Ośrodka Wsparcia i Aktywizacji Osób Starszych w Libuszy oraz uczniowie klas pierwszych ZSP w Libuszy przyłączyli się do akcji wspólnego „dziergania”. Nasze plany pozmieniała nieco pogoda, serwując nam ogromy upał, dlatego w trosce o naszych seniorów oraz dzieciaki, warsztaty ze skwerku pod remizą OSP w Libuszy zostały przeniesione do klimatyzowanego pomieszczenia. Miłośniczki robótek ręcznych zaprezentowały wykonane przez siebie rękodzieła i chętnie podzieliły się swoim doświadczeniem. Podczas spotkania dzieci z pomocą Pań wykonały kolorowe pompony, natomiast stare krzesła zyskały nowy wizerunek z wykonanych na drutach lub szydełku łatek i różnokolorowy aplikacji.