Balladowy i romantyczny za/świat wyobraźni Mickiewicza

W piątek 16 września o godz. 17:30 w naszej bibliotece odbyły się aż dwa wydarzenia zaplanowane w ramach projektu „Ballady i romanse nasze współczesne”, realizowanego na okoliczność dwusetnej rocznicy wydania przez Mickiewicza „Ballad i romansów”. Rok Romantyzmu Polskiego Biblioteka Biecz obchodzi realizując cykl wydarzeń projektowych.

Koncert akustyczny „Balladowo i romantycznie” Kuby Michalskiego pięknie wprowadził wszystkich gości wieczoru w nastrój tajemniczości i grozy, tak charakterystyczny dla wczesnoromantycznej wyobraźni młodego Adama Mickiewicza. Artysta wykonał cykl utworów ze zbioru wydanego w 1822 roku. Oprócz wspomnianych tekstów, muzyk sięgnął także po późniejsze liryki wieszcza, jak również zachęcił wspólnego śpiewania ballad Leonarda Cohena. Było więc historycznie i współcześnie.

Z kolei wystawa „Za/świat ballad Mickiewicza”, którą uczestnicy koncertu mogli premierowo obejrzeć po występie Kuby Michalskiego, stała się dodatkowym graficznym elementem Mickiewiczowskich obchodów.  Ekspozycja zawiera fragmenty tekstów „Ballad i romansów” oraz komentarze badaczy polskiego romantyzmu.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.