Biblioteka Biecz przyjmuje Czytelników

Od 15 maja 2020 r. Biblioteka Biecz posiada pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanej części obiektu, co wieńczy czteroletni proces realizacji jednej z najważniejszych inwestycji w Bieczu. W związku z powyższym, księgozbiór Biblioteki Biecz przeniesiony został w swe stałe miejsce przy ulicy Rynek 20, a placówka w ostatnim dniu czerwca bieżącego roku wznowiła działalność. Czytelnicy mogą już zwracać wypożyczone książki, korzystać z „Wypożyczalni dla Dorosłych” oraz z „Biblioteki Młodych”.

Oprócz zawartości stricte książkowej, biblioteka posiada nowy dział – „Mediatekę” – bardzo bogato wyposażoną w multimedia, której zasoby, podobnie jak zbiory Cichej czytelni, udostępnione zostaną Czytelnikom, gdy pozwoli na to sytuacja sanitarno-epidemiologiczna. Biblioteka w nowej odsłonie przekształciła się w nowoczesną placówkę kultury i dostępu do wiedzy. Będzie to sprzyjać pracy, czytaniu, poszerzaniu kontaktu z kulturą, rozwojowi najmłodszych czytelników oraz nawiązywaniu więzi społecznych.

W nowej przestrzeni znajdują się również pomieszczenia administracyjne, socjalne, magazyn książek i „Sala spotkań”, w której odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia.

Odremontowany obiekt jest nowoczesny oraz estetyczny, bowiem projekt przebudowy, dzięki użyciu szkła, pozwolił uzyskać mnóstwo przestrzeni i światła. Biblioteka została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W dobudowanym budynku od ul. Potockiego została zainstalowana winda, z której mogą korzystać osoby o szczególnych potrzebach- osoby niepełnosprawne, starsze i osoby z małymi dziećmi.

Ciekawostką nie tylko dla historyków są wyeksponowane malowidła ścienne i sufitowe będące pozostałością po dawnej synagodze. Nawiązują one do przedwojennego przeznaczenia tego miejsca. Z kolei piwnice zagospodarowane zostały pod ekspozycję upamiętniającą codzienne życie i tragizm bieckich Żydów.

Wystrój wnętrz nowej biblioteki został zaaranżowany na miarę placówek kultury XXI wieku. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskanym środkom w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 2020”.

Całkowity koszt zadania to 4 248 969,55 zł przy dofinansowaniu 1 996 650 zł.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrowi Glińskiemu, Dyrektorowi Instytutu Książki Dariuszowi Jaworskiemu i Organizatorowi Gminie Biecz. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Burmistrzowi Mirosławowi Wędrychowiczowi i Radzie Miejskiej w Bieczu, za potraktowanie biblioteki jako inwestycji, a nie jako kosztu. Świadczy to o niezwykłej mądrości i dbałości o ważne potrzeby mieszkańców.,