Biecz ocalił od zapomnienia swoich żydowskich mieszkańców

Biecz jest miastem, w którym splatała się niejednokrotnie trudna historia polsko-żydowska. Dzieje bieckich Żydów w odniesieniu do historii naszego miasta nie były co prawda długie, jednak pozostawili oni po sobie w naszym mieście trwałe i znaczące ślady swego pobytu. Wyrazem pamięci o dawnych mieszkańcach Biecza wyznania mojżeszowego jest stała ekspozycja zlokalizowana w podziemiach Biblioteki Biecz, w budynku, który przed II wojną światową pełnił funkcję synagogi. Do II wojny światowej miasto nad Ropą tętniło dwukulturowością, dlatego właśnie wystawa poświęcona żydowskiej historii miasta stanowi piękny gest pamięci. Ocala ona także od zapomnienia przeszłość, dając pełny jej obraz.

Ekspozycja posiada nieocenioną wartość historyczno-poznawczą, ponieważ pozwoli w świadomości zbiorowej bieczan przywrócić pamięć o zdarzeniach, które były znane jedynie w wąskim kręgu ludzi nimi zainteresowanych. Wprawdzie mieszkańcy Biecza mieli świadomość żydowskiego dziedzictwa, to jednak pokutowało stereotypowe postrzeganie tej tradycji. Nasza ekspozycja historyczna posiada ogromny potencjał zmiany spojrzenia na przedwojenne dzieje Biecza. Wystawa jest bardzo nowoczesna, wyposażona w elementy multimedialne. Możliwa jest projekcja filmów, zarówno niemych, jak i dźwiękowych, a także archiwalnych fotografii przedstawiających żydowskich mieszkańców sprzed Zagłady. Za koncepcję i projekt odpowiadają Karolina Czech i Piotr Dybilas, natomiast scenariusz oraz teksty opracował Krzysztof Przybyłowicz, znakomity znawca historii bieckich Żydów. Nagrania video przygotowali Krzysztof Filipak, Damian Nowak oraz Roma Przybyłowicz-Kluska. Całość projektu koordynowała Elżbieta Knapik, dyrektor Biblioteki Biecz.

Zagospodarowanie piwnic pod wystawę bardzo wymownie wpisuje się w dzieje obiektu zajmowanego przez bibliotekę, łącząc się z jego przedwojennym przeznaczeniem. Zwiedzający, którzy zechcą poznać historię obecności Żydów w Bieczu będą mogli obejrzeć pamiątki i eksponaty, które się z nią wiążą i są trwałym, materialnym elementem tego dziedzictwa. Wystawa jest historycznym przewodnikiem po dawnym, żydowskim Bieczu, który tragicznie i nieodwracalnie naznaczył Holokaust.