Projekt

Brzechwa dzieciom - teatrzyk kamishibai

14 września 2021

We wtorek 14 września Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej, które wysłuchali bajki o Kotce Milusi. Bajka przedstawiona została  w mało znanej formie – teatrzyku kamishibai.

Kamishibai to również doskonałe narzędzie do twórczej zabawy z dzieckiem, które zwiększa pewność siebie. Teatrzyk kamishibai można wykorzystać także do różnych form teatralnych.  Nasi goście, wykorzystali skrzynkę jako teatr – scenę do występów. Nie zabrakło śmiałków, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Gratulujemy odwagi!

Kamishibai jest techniką opowiadania, czytania wywodzącą się z Japonii, wykorzystującą kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki. Dzięki kamishibai można stosować alternatywną formę czytania, która umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach. Technika prezentowania kamishibai jest bardzo prosta: cały zestaw kart umieszcza się w specjalnie do tego przystosowanej ramie okienka teatrzyku, tak aby ilustracje były skierowane w stronę widzów, następnie przekłada się kolejno ilustrowane karty, jednocześnie czytając lub opowiadając tekst odpowiedni do danej ilustracji.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.