„Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” wystawa ilustracji w Bibliotece Biecz Filii w Libuszy

Serdecznie zapraszamy Państwa do Filii Bieckiej Biblioteki w Libuszy na wystawę ilustracji wielkoformatowych, które pochodzą z książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, pierwszego tomu serii wydawniczej „Z Krainy Złotych Pól” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Autorką publikacji jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Wszystkie bajki, pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej oraz zostały opowiedziane przez autentyczne bajarki (Stefanię Budę, Annę Cieślę, Zofię Wydro, Barbarę Sroczyńską). Treść książki pokazuje życie na dawnej podkarpackiej wsi oraz przybliża piękno polskiej kultury ludowej.

Ilustracje są dziełem znanej i cenionej na rynku wydawniczym dla dzieci ilustratorki, Joli Richter-Magnuszewskiej. Artystka, aby wiernie oddać „ducha” Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury urzekających barwą, stylem oraz delikatnością.

* Więcej informacji o samej publikacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Partnera wystawy https://nikidw.edu.pl/