Kacie Sprawy – rysunki satyryczne Bartłomieja Belniaka

Bartłomiej Belniak – grafik, ilustrator, karykaturzysta. Absolwent Szkoły Reklamy w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Dyplom uzyskał w 2000 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. Ryszarda Osadczego.

Od 1995 roku pracuje jako grafik, ilustrator i projektant graficzny. Debiutował na łamach „Gazety Krakowskiej” w 1997 roku i od tego czasu regularnie współpracuje z pracą i wydawnictwami. W latach 2011-2014 we współpracy z wydawnictwem Sukurs przygotował „Poczet Królów Polskich – edukacyjny zestaw plansz z wizerunkami władców polskich.

Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach rysunków satyrycznych oraz karykatury w Polsce i zagranicą, m.in. Satyrykonu w Legnicy, Biennale w Bagrowie (Bułgaria) i Porto Cartoon (Portugalia). Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentowało jego prace m.in na wystawach prac zbiorowych: 'Telemagia’ (2005), 'II Forum Młodych Karykaturzystów. Polaków portret przaśny’ (2009), 'Uśmiech Chopina’ (2010), 'Piłka w grze’ (2012), 'Najlepsze z najlepszych. Rysunku roku’, 'Cztery pory karykatury. Rysunki roku’.

Współpracował i wystawiał z grupą artystyczną: 'Czwórka bez sternika’. Pomysłodawca i współorganizator Konkursu na Rysunek Satyryczny 'Roponioska’. Aktualnie pracuje jako instruktor pracowni plastyki w Młodzieżowymi Domu Kultury w Gorlicach.