„Mała” i „wielka” ojczyzna Wacława Potockiego

W piątek 29.10.2021 roku w Bibliotece Biecz odbył się wykład naukowy poświęcony życiu i twórczości wybitnego barokowego poety, za jakiego przez historyków literatury uznawany jest Wacław Potocki.

Wykład przeprowadził dr hab. Andrzej Borkowski, Profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, literaturoznawca i badacz pisarstwa Wacława Potockiego. Profesor w zajmujący sposób opowiadał o realiach epoki, w której żył i tworzył patron projektu realizowanego przez Bibliotekę Biecz. Autor publikacji naukowych o Potockim wskazał na jego związki z Bieczem, różnorodność uprawianych przez niego form literackich oraz społeczno-politycznych kontekstach, które naznaczyły twórczość autora „Transakcji wojny chocimskiej”. Jak się okazuje, Wacław Potocki, już pod koniec swego życia w sposób katastroficzny postrzegał dalsze losy Rzeczypospolitej zdominowanej przez szlachecką anarchię. Młodzież, bo głównie do niej adresowany był wykład, dowiedziała się o wielu interesujących wątkach z biografii tego ważnego dla Biecza pisarza.

Wydarzenie odbyło się w ramach Programu BLISKO. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu BLISKO przyznało dotację 49. projektom. Biblioteka Biecz otrzymała z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w kwocie 107.300,00 zł. Wkład Gminy Biecz do tego projektu wynosi 12 000 zł.

„Literacki Biecz Wacława Potockiego”, którego liderem jest Biblioteka Biecz realizowany jest w cyklu dwuletnim we współpracy z partnerami: Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu, Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckim Centrum Kultury. Projekt objął Patronatem Honorowym Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.