Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gminie Biecz

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i centrum zagłady milionów ludzi, stał się w świadomości zbiorowej międzynarodowym, tragicznym symbolem ludobójstwa. 27 stycznia – dzień jego wyzwolenia –  Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Skromna uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskich miała miejsce dzisiaj w Bieczu.
O godz. 12:00 delegacja reprezentująca Urząd Miejski w Bieczu oraz Bibliotekę Biecz udała się na cmentarz żydowski. Zapaliła znicze i złożyła wiązanki kwiatów na pomniku, oddając cześć ofiarom Holokaustu.

Cmentarz żydowski jest na mapie Biecza miejscem szczególnym. W czasie okupacji został zdewastowany i pozbawiony nagrobków, którymi wyłożono chodnik przy ulicy Grodzkiej. Po wojnie, ze zwróconych Żydom macew wybudowano pomnik pamięci. Betonowe sarkofagi znajdujące się na cmentarzu skrywają zwłoki żydowskich mieszkańców Biecza zamordowanych w egzekucjach oraz w czasie likwidacji getta.

Dla upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Biblioteka Biecz zorganizowała w Sali spotkań skromną ekspozycję poświęconą postrzeganiu Biecza w wypracowaniach żydowskich dzieci. Materiały do wystawy udostępnił Krzysztof Przybyłowicz. Zdjęcia z ekspozycji znajdują się w poniższej galerii.

Hołd oddany ofiarom Zagłady z terenu Biecza jest symbolicznym gestem pamięci. Nie wolno nam zapominać o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, by podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.

WYKAZ WYPRACOWAŃ

  1. Moje miejsce rodzinne – Rachela Weinfeld (zginęła w Bełżcu z mężem i synkiem).
  2. Uroczystość królowej Jadwigi w naszej szkole – Rózia Nussbaum (przeżyła zesłanie na Sybir).
  3. Kalendarz pogodowy Biecza za luty – NN.
  4. Okładka zeszytu Abrahama Neumana – przeżył wojnę w Rosji.
  5. 3-Maja w Bieczu w 1939 r. – Pela Nussbaum (przeżyła zesłanie na Sybir).
  6. Wypracowanie w języku jidysz – Selig Führer (zginął).
  7. Strona zeszytu nutowego – NN
  8. Droga do szkoły – NN
  9. Odpust w Bieczu – Rachela Weinfeld (zginęła w Bełżcu z mężem i synkiem).