Młoda Mowa – warsztaty i gry słowotwórcze w bibliotekach. Biblioteka Biecz Filia w Libuszy

Nowe wyrazy i nowe znaczenia słów pojawiają się niemal codziennie i pomagają zrozumieć, jak zmienia się nasza rzeczywistość. Dlatego niezwykle ważna jest ich rejestracja – bez względu na to, czy mają one szansę zostać w języku na dłużej, czy też ich żywot trwa zaledwie kilka lat. Wraz z nimi zostaje utrwalony świat, do którego się odnoszą. Dlatego w dniach 18- 26 października uczniowie klasy 6 b, 8 a, 8 b z ZSP w Libuszy z wychowawczyniami wzięli udział warsztatach słowotwórczych Młoda Mowa – warsztaty i gry słowotwórcze w bibliotekach w Bibliotece Biecz Filii w Libuszy, podczas których przyglądali się współczesnej polszczyźnie, jej  przemianom i różnorodności, aby następnie świadomie i kreatywnie bawić się językiem wymyślając swoje własne słowa i utrwalać je w twórczej formie (literackiej, plastycznej oraz muzycznej). Prace uczestników zostaną zaprezentowane w podsumowującej wystawie programu, a najciekawsze z nich trafią do materiałów programu w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022.

Pierwszego dnia warsztatów młodzież wzięła udział w 3 ćwiczeniach słowotwórczych: pierwsze z nich Czy znasz polski? Potyczki językowe, w którym poszczególne osoby z grupy losowały karteczki ze słowami aby podać ich znaczenie. Słowa pochodziły z 4 kategorii językowych: język młodzieżowy; minionych pokoleń, gwarowy, język zawodowy. Kolejne ćwiczenie Język młodzieży pod lupą, w którym uczestnicy dokonali analizy wyrazów i wyrażeń używanych przez młodzież w komunikacji nieoficjalnej. Każdy z zespołów przygotował opis 4 przykładów jednej z wylosowanych kategorii młodej mowy, korzystając z zaprezentowanych podczas prezentacji słowników. W ostatnim zadaniu pt. Kreacja językowa zadaniem uczestników było stworzenie nowej „młodzieżowej” nazwy z zaproponowanych terminów elementów rzeczywistości. W tym celu wypełniali tabelę Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a najciekawsze wypowiedzi przesłaliśmy do Obserwatorium. Finalnie nowe słowa wazoniuszowanie oraz śmiertelnik zostały zaakceptowane i dodane do słownika Obserwatorium Kultury i Języka Młodzieżowego!

https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/haslo/wazon-wazoniusz-wazoniuszyc-wazoniuszenie/

https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/?s=%C5%9Bmiertelnik

W drugim dniu zajęć zatytułowanym Obrazy z liter i słów zadaniem uczniów było stworzenie grafiki, komiksu lub tekstu piosenki swoich autorskich słów. W projekcie grafiki należało wykorzystać litery, które znajdują się wymyślonym przez nich słowie. W tym celu młodzież eksperymentowała z rodzajami czcionek, jej wielkościami, pogrubieniem, kursywą, oraz kolorami. Powstały również definicje wymyślonych słów, komiksy oraz tekst muzyczny.