{oh!} Trio z koncertem w Bibliotece Biecz

W piątkowy wieczór 5 listopada 2021 roku  w bieckiej bibliotece byliśmy świadkami niezwykłego muzycznego wydarzenia. Za pośrednictwem Pawła Szczepanika – dyrektora artystycznego Kromer Festival Biecz – mogliśmy wysłuchać w  naszej placówce znakomitego koncertu w wykonaniu {oh!} Trio. Zespół w składzie Martyna Pastuszka (skrzypce, kierownictwo artystyczne), Adam Pastuszka (skrzypce) oraz Anna Firlus (klawesyn) przez ponad godzinę raczył słuchaczy kompozycjami z repertuaru Johannesa Schultza, Marcina Mielczewskiego, Aldebarda Subissatiego,  Adama Jarzębskiego, Johanna Rossenmullera oraz H.I.F. von Biebera. Ten barokowy koncert to prawdziwa duchowa uczta. Występ stał się muzycznym tłem dla czasów, w których żył i tworzył Wacław Potocki – patron realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu „Literacki Biecz Wacława Potockiego”.

{oh!} Orkiestra Historyczna gościła już w Bieczu podczas 7. odsłony Kromer Festival Biecz. Tym razem trio muzyków związanych z tą formacją dało kameralny popis swoich wirtuozerskich umiejętności wykonując siedemnastowieczne utwory. Ta powstała dziewięć lat temu orkiestra, w ciągu niecałej dekady działalności, wypracowała pozycję jednej z wiodących formacji muzyki dawnej w Polsce. Zespół liczy siedemnastu muzyków.

Wydarzenie odbyło się w ramach Programu BLISKO. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu BLISKO przyznało dotację 49. projektom. Biblioteka Biecz otrzymała z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w kwocie 107.300,00 zł. Wkład Gminy Biecz do tego projektu wynosi 12 000 zł.

„Literacki Biecz Wacława Potockiego”, którego liderem jest Biblioteka Biecz realizowany jest w cyklu dwuletnim we współpracy z partnerami: Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu, Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckim Centrum Kultury. Projekt objął Patronatem Honorowym Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.