„Przyjdzie Mordor i nas zje…” Strategie pisania o przeszłości – ZIEMOWIT SZCZEREK – spotkanie autorskie; moderator dr Jacek Lech 26 LISTOPADA 2021 ROKU, GODZ. 12:00

Rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem będzie spotkaniem autorskim wokół tematyki historycznej obecnej
w polskiej literaturze najnowszej. Pisarz pochodzi z Radomia. Jego twórczość pisarsko-dziennikarska sytuuje go w obszarach eseju, reportażu, a także literatury pięknej. W beletrystyce łączy gatunki, sięgając po rejestry kryminału, noir, historii alternatywnej. „Cham z kulą w głowie”, jego ostatnia narracja, opowiada alternatywną historię Polski. Nie jest to żaden to akademicki wywód, lecz historia ubrana w formę wartkiej powieści. Dzieje się współcześnie, ale wedle reguł naszej ponadczasowej, narodowej megalomanii. Co to oznacza? Autor na pewno odpowie.  Szczerek pokazuje jak można tworzyć bardzo atrakcyjne narracje, sięgając po wątki historyczne i twórczo je przetwarzając. To taki polski literacki Quentin Tarantino. Po spotkaniu nastąpi także rozstrzygnięcie konkursów na „Portret sarmaty w twórczości Wacława Potockiego” oraz na „Najlepszą inicjatywę społeczną”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu BLISKO przyznało dotację 49. projektom. Biblioteka Biecz otrzymała dofinansowanie w kwocie 107.300,00 zł.

„Literacki Biecz Wacława Potockiego”, którego liderem jest Biblioteka Biecz realizowany jest we współpracy z partnerami: Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu, Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckim Centrum Kultury. Projekt objął Patronatem Honorowym Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.