„Wspomnienia 1918” – wystawa w Bibliotece Biecz

Wystawa ta przedstawia kilkadziesiąt prac fotograficznych wykonanych techniką chromianowo-proszkową prezentujących rekonstrukcje historyczne z I Wojny Światowej. Są  to zdjęcia zarówno walk (Bitwy Limanowskiej, Marcinkowickiej i Gorlickiej) jak i życia obozowego. Jest to już X odsłona tej wystawy, mimo to będzie można zobaczyć zdjęcia, które dotąd na żadnej z nich nie były prezentowane.

Prace są wykonywane całkowicie ręcznie w technice chromianowo proszkowej. Jej początki  sięgają XIX wieku. Wywodzi się ona od  techniki Woodburytypii, a zwłaszcza Rezinotypii, do której jest najbardziej zbliżona. Cechą charakterystyczną każdej pracy są ręcznie odsłaniane światła i półcienie czym bardziej przypomina subtelną  grafikę niż odbitkę fotograficzną. Wszystko to sprawia że niemal cofamy się do tamtych chwil.

Wystawa ta wpisuje się w szereg imprez upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918r. Pragnę, by była hołdem dla walczących i wyrazem wdzięczności dla tych, co upamiętniają te wydarzenia poprzez rekonstrukcje historyczne i dbanie o miejsca pamięci

Serdecznie zapraszam